ФИФА му откажа на Косово

Од:

ФИФА ја повлече одлуката со која на Косово му дозволи да игра пријателски натпревари со други земји.

Светската фудбалска федерација ја суспендира одлуката да му дозволи на Косово да игра пријателски натпревари со други земји, рече Сеп Блатер.

Блатер кажа дека ова прашање ќе биде „затворено“ на 29 јуни на состанокот на Извршниот комитет на ФИФА.

ФИФА во вторникот му дозволи на фудбалскиот сојуз на Косово да игра пријателски мечеви со членките на таа федерација што предизвика силни негодувања од страна на фудбалскиот сојуз на Србија.

Генералниот секретар на ФИФА Жером Валк ја бранеше одлуката со желбата да се помогне на развојот на фудбалот.

Би можело да ве интересира

Манчестер сити го елиминира ПСЖ, „Граѓаните“ ќе го играат првото финале во Лигата на шампионите

Жарко Настоски

Лапорта: Ни требаат четири победи за титулата, верувам во тимот

Жарко Настоски

Фудбалската федерација на Англија ќе истражува како дошло до создавањето на Суперлигата

Жарко Настоски

Двајца кандидати меѓу фаворитите за тренерското место во Тотенхем

Жарко Настоски

Вардар сè поблиску до испаѓање од Првата лига

Жарко Настоски

Челзи и Реал ремизираа, борбата за финале отворена пред реваншот

Жарко Настоски

Leave a Comment

20 − 19 =