Федерер во 2020 ќе ги пропушти сите турнири на земја, освен „Ролан Гарос“

Од:

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, постепено ќе ја завршува својата кариера, а прв чекор кон пензионирањето му е неиграњето на турнири на земјена подлога.

Федерер објави дека во следната сезона, ќе игра само на еден турнир на земја, и тоа парискиот гренд-слем „Ролан Гарос“. Федерер ќе се фокусира на играњето на тврда подлога, како и на виблдонската трева.

Федерер не играше во Париз во 2016, 2017 и 2018 година поради повреди и приватни причини, а кога се појави пролетоска и стигна до полуфиналето, многумина мислеа дека тоа е негов последен настап.

Сепак, Федерер планира да игра и во 2020 година.

Би можело да ве интересира

Мареј го одложува враќањето на терените

Ана Ололовска

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 Грен слема

Ана Ололовска

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ ја пее „Видовдан“ по освојувањето на АТП Купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го победи Надал, дуелот во двојки ќе решава за шампионот на АТП Купот

Ана Ололовска