Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

Од:

Роџер Федерер сигурно ќе игра на својот домашен турнир, Свис Индорс во Базел во октомври, тврдат швајцарските и британските медиуми, зголемувајќи ги шпекулациите дека 20-кратниот гренд слем шампион ќе објави повлекување од спортот на тој турнир.

Федерер ќе има 41 година за време на турнирот и е десеткратен шампион во Базел, каде што нем загубено од 2013 и каде што ја освои последната од своите 103. титули во 2019 гоина.

Швајцарецот нема играно од Вимблдон во јули 2021 година, кога замина на трета операција на коленото. Тој исто така планира да игра и на Лејвер купот во септември во Лондон.

Би можело да ве интересира

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он

Надал незапирлив во 2022, лесно до мексиканската титула

Ана Ололовска

Надал го надигра Медведев

Ана Ололовска