ФБИ ќе го следи Мундијалот во Катар

Од:

Според многумина, најголемиот настан во светот на спортот, Светското првенство во фудбал започнува за помалку од еден месец во Катар.

Со цел се да помине без проблеми и да се спречи криминална активност, организаторот повикал помош од Американската федерална агенција (ФБИ) која ќе следи се што се случува на Светското првенство.

Агентите на ФБИ моментално минуваат низ специјална обука со луѓето од ФИФА за да бидат подготвени да се справат со активности поврзани со Светското првенство.

Соработката на ФИФА и ФБИ започна пред седум години кога поради финансиска измама беше уапсен поранешниот претседател, Сеп Блатер.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Откриено ново наоѓалиште на природен гас на Кипар

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата

Европратениците усвоија Резолуција со која не се дозволува пристап на катарски лобисти до Европарламентот

Експертите предупредуваат на нова инфекција: „Грип од камила“ од Светското првенство

А1он

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска