ФБИ ќе го следи Мундијалот во Катар

Од:

Според многумина, најголемиот настан во светот на спортот, Светското првенство во фудбал започнува за помалку од еден месец во Катар.

Со цел се да помине без проблеми и да се спречи криминална активност, организаторот повикал помош од Американската федерална агенција (ФБИ) која ќе следи се што се случува на Светското првенство.

Агентите на ФБИ моментално минуваат низ специјална обука со луѓето од ФИФА за да бидат подготвени да се справат со активности поврзани со Светското првенство.

Соработката на ФИФА и ФБИ започна пред седум години кога поради финансиска измама беше уапсен поранешниот претседател, Сеп Блатер.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Катар: Ќе продолжиме финансиски да ги поддржуваме нашите браќа и сестри во Палестина

ВИДЕО: Германскиот претседател го оставија половина час да чека на жешкото сонце во Катар

Катар: Копнената инвазија на Газа ќе има катастрофални последици за регионот

Катерина Ѓуровски

Откриено ново наоѓалиште на природен гас на Кипар

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата

Европратениците усвоија Резолуција со која не се дозволува пристап на катарски лобисти до Европарламентот