Ерменија ја изненади Данска

Од:

Фудбалската репрезентација на Ерменија на гостински терен со високи 4:0 ја победи Данска во еден од трите квалификациски натпревари за Светското првенство одиграни вчеравечер.

Победа забележа и Шведска против Фарските Острови, додека нерешено одиграа Белорусија и Финска.

Резултати и табели:

Група Б: Данска – Ерменија 0:4.
Табела: Италија 14 бодови, Бугарија 10, Чешка 9, Ерменија 6, Данска 6, Малта 3.

Група Ц: Шведска – Фарски Острови 2:0.
Табела: Германија 16 бода, Австрија 11, Шведска 11, Република Ирска 11, Казахстан 1, Фарски Острови 0.

Група И: Белорусија – Финска 1:1.
Табела: Шпанија 11 бода, Франција 10, Финска 6, Грузија 4, Белорусија 4.

Би можело да ве интересира

Ето официјално се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Leave a Comment

19 + 9 =