Елмас: Ќе ја направиме Македонија горда

Од:

Фудбалерот на Наполи, Елиф Елмас, ќе биде „големо засилување“ за нашиот национален тим во финалната пресметка со Грузија во Тбилиси. Тој не играше на последните мечеви поради коронавирус, но сега е максимално подготвен и најавува дека Македонија сака да го оствари најдобриот резултат во историјата на нашиот фудбал.

„Не очекува финале, еден натпревар и многу борба. Ќе биде тежок натпревар, влогот е голем, но за ова се подготвувавме и сите заедно ќе се обидеме да го дадеме својот максимум за да успееме. Ни треба концентрација и енергија во текот на сите 90. минути. Грузија исто така, има за цел да биде на Европското првенство, но треба да направиме работите на теренот да зависат од нас. Оптимист сум, ова е голем меч и ќе го одиграме и за себе и за тимот, но и за целата држава. Се надевам дека ќе успееме, ќе играме за пласман на Европско првенство“, вели Елиф Елмас.

Би можело да ве интересира

Симеоне прогласен за најдобар тренер на деценијата според ИФФХС

Ана Ололовска

Најстариот професионален фудбалер на светот, Јапонецот Казу Миура, потпиша нов договор

Жарко Настоски

Шпанија завеана во снег, неизвесно дали ќе се играат некои средби во Ла Лига викендов

Жарко Настоски

Академија Пандев ги почна подготовките за пролетниот дел од првенството

Жарко Настоски

Меси не се најде во идеалниот тим на Л’Екип за 2020 година

Ана Ололовска

Уште едно признание за Левандовски, Полјакот најдобар во избор на IFFHS

Ана Ололовска