Дончиќ не беше доволен, Германија ја декласираше Словенија

Од:

Германија стигна до убедлива 90:71 победа над Словенија во меч од квалификациите за Светското првенство во 2023 година во Минхен, со што им ги „замрсија“ сметките на Словенците за пласман на Мундијалот.

Со оваа победа, Германија има 7-1 скор во групата Ј, и речиси обезбеден пласман, додека Словенија сега има 5-3 скор пред последните две кола, во кои играат со Израел, тим кој има 4-4 скор.

Денис Шрудер имаше 17 поени и 10 асистенции, Франц Вагнер одаде 16 поени, додека кај Словенците, Лука Дончиќ застана на 23 поени, 6 скока и 5 асистенции, кои не беа доволни за конкурентен меч.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Немирна ноќ во Берлин – тепачки меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос

Навивачки нереди во Црна Гора: Хулигани упаднаа на теренот за време на дербито и го прекинаа натпреварот

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Горан Наумовски

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот