Демба Ба замина во фудбалска пензија

Од:

Сенегалскиот напаѓач, 36-годишниот Демба Ба ја заврши фудбалската кариера во која во текот на 16 сезони настапуваше за бројни клубови, вклучувајќи ги премиерлигашите Челзи, Вест Хем и Њукасл.

– Објавувам крај на играчката кариера, но срцето ми е исполнето со благодарност. Покрај потта и солзите, фудбалот ми пружи многу убави емоции, од навивачите па сè до врските кои ги стекнав со своите соиграчи и тоа засекогаш ќе остане во моето срце, објави Демба Ба на својот Твитер профил.

Во Челзи мина само една сезона и постигна 14 голови, додека во Њукасл за две сезони запиша 29 погодоци.

Со Бешикташ ја освои шампионска титула во Турција во 2017 година, повторувајќи го успехот во 2020 година со екипата на Башакшехир.

Негов последен клуб беше швајцарски Лугано со кој се раздели минатиот месец.

Во кариерата настапи на 22 натпревари за репрезентацијата на Сенегал и постигна три голови.

Би можело да ве интересира

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

(ВИДЕО) Стравотна сцена: фудбалер се нафрли на судијата, го гонат за обид за убиство

ФИФПРО предлага четиринеделна пауза меѓу две сезони

Ана Ололовска

Нови навивачки инциденти во францускиот фудбал

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он