Чориќ загуби девет од последните 10 натпревари

Од:

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ, загуби од Бразилецот Тијаго Монтеиро во второто коло на турнирот во Буенос Аирес со 0-2, по сетови 4:6 и 6:7.

Дваесет и тригодишниот Чориќ загуби девет од неговите последни 10 натпревари. Единствената победа што ја освои на АТП Купот над Доминик Тим, за него е прва од 2018 година, против играч од ТОП 10.

По Австралија опен, Чориќ испадна од првите 30, за прв пат од јуни 2018 година, што негов најлош пласман на АТП ранг листата.

Би можело да ве интересира

Вимблдон ќе биде обесштетен од осигурувањето со 114 милиони евра

А1он

Зверев играл со коронавирус во Австралија?

Ана Ололовска

Директорот на Вимблдон: Се надевам дека Федерер и Серена ќе играат во 2021 година

Ана Ололовска

Откажан овогодишниот турнир во Вимблдон, првпат по Втората светска војна

А1он

Ѓоковиќ е недопирлив од 2015 година, вели статистиката

Ана Ололовска

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Ана Ололовска