Челзи преку Јунајтед до финалето на ФА Купот

Од:

Челзи ќе игра во финалето на ФА Купот, откако вечерва на „Вембли“ во второто полуфинале, го совлада Манчестер јунајтед со 3:1.

Стрелци на головите за сините од Лондон беа Оливие Жиру, Мејсон Маунт и Хари Мегваер (автогол). За Јунајтед погоди Бруно Фернандеш од пенал во финишот на мечот.

Противник на Челзи во мечот за трофејот ќе биде Арсенал, кој вчера, во првото полуфинале, го совлада Манчестер сити со 2:0.

Финалето на ФА Купот е закажано за 1 август во Лондон на „Вембли“.

Би можело да ве интересира

Милан има нов голман

А1он

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на гостувањето кај Грузија

А1он

Фоден и Гринвуд избркани од англиската репрезентација, довеле девојки во хотелските соби

А1он

Реал платил 160 милиони, наместо објавените 100 милиони евра за Азар

А1он

Саво Милошевиќ поднесе оставка од тренерската функција во Партизан

А1он

Ван де Бик ќе ги „избрка“ Лингард и Переира од Јунајтед

А1он