Болт ќе трча во Париз!

Светскиот рекордер во спринт, Усеин Болт, денеска изјави дека на 6-ти Јули ќе настапи на митингот во Париз, и ќе трча на 200м, се со цел што подобро да се подготви за Светското првенство.

Тоа ќе биде негов четврти настап во пет години на турнирот во Париз, а минатата година беше единствената во која тој не се појави на патеката во Франција.

Болт е светски рекордер на 200м, а во оваа дисциплина освои титула и на Олимписките Игри во Пекинг и Лондон, како и на двете последни Светски првенства. Наредното СП ќе се оддржи во Москва од 10-18 Август.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата