Болт истрча 200 метри со најдобро време во 2013 година

Усеин Болт синоќа во Париз на трката на 200 метри во рамките на Дијамантската лига истрча со време 19.73 секунди што претставува најдобар резултат годинава.

Со ова време спринтерот од Јамајка за една стотинка го подобри резултатот на американскиот атлетичар Тајсон Геј остварен на квалификациите на САД пред еден месец.

На синоќешниот спринт на 200 метри, втор беше сонародникот на Болт, Варен Веир со резултат 19.92, додека третото место го освои Кристоф Леметр со време 20.07.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата