Болт фуриозен во Рим

Атлетичарот од Јамајка, Усаин Болт, на митингот од Дијамантската лига во Рим на најдобар можен начин ги замолкна критичарите по слабата трка што ја имаше на претходниот настап во Острава.

Болт истрча фуриозно на патеката на 100 метри во Рим, остварувајќи време од 9.76 секунди, што е најдобар резултат оваа сезона.

Болт ги воодушеви гледачите на стадионот откако излезе да се загрева со дресот на италијанската фудбалска репрезентација, а потоа во голем стил ја истрча и трката во која се натпреваруваа дури шестмина атлетичари од Јамајка.

Првото место супериорно го освои Болт, второпласиран беше Асафа Пауел со резултат 9.91 секунди, а трет на целта стигна Французинот Кристоф Леметр (10.04 секунди).

Ова е секако една добра трка за Болт и им покажа на критичарите дека е подготвен да го брани олимпиското злато.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата