БИБЛ: Кожув поразен дома од Берое

Од:

Кошаркарите на Кожува вечерва доживеаја пораз од Берое со 85-94 (38-54) во БИБЛ лигата. За гевгелискиот тим ова беше осми пораз во единаесеттиот натпрревар во регионалното кошаркарско натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Иако имаше 16 поени негатива на полувреме, кошаркарите на Александар Јончевски дојдоа до израмнување на разултатот (69-69), откако третата четвртина ја добија со 31-15. Во последната четвртина Кожув стигна и до пет поени водство (75-70), но бугарската екипа успешно се врати во мечот и на крајот славеше, откако последната четвртина ја доби со 16-25.

Најефикасен кај домаќините беше Вилијамс со 24 поени, додека Караколев реализираше 20 поени. Во победничкиот состав одличен беше Конер Френкамп со 38 поени.

Кожув по овој меч остана на петтата позиција, додека Берое е на чело на табелата.

Би можело да ве интересира

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он

Две странски засилувања во редовите на КК Куманово

А1он