Бенатијa заминал во Катар заради религијата

Од:

Дефанзивецот Меди Бенатија ја посочи желба неговите деца да израснат во муслиманска средина како причина да премине од Јувентус во катарскиот Ал Дуаил.

dobivaj vesti na viber

– Добив критики од мароканските спортски критичари поради преселбата во Доха, но сакам сите да ја почитуваат мојата одлука, бидејќи беше најдобрата за мене и моето семејство. Сакам моите деца да израснат во муслиманска средина и можев да одам во клубови од ОАЕ или Саудиска Арабија, но решив да дојдам во Ал Дуаил. Има многу играчи од Мароко, кои играат во репрезентацијата и се во тимови од Арапскиот Залив, изјави Бенатија пред клупскиот сајт.

Во однос на репрезентацијата на Мароко, тој изјави дека селекторот Ерве Ренар го познава добро и ако прецени, дека не заслужава да биде в националниот тим, ќе го прифати неговото решение.

Тренерот во Ал Дуаил и поранешен помошник на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед, Руи Фариа изјави дека е задоволен од пристигнувањето на Мароканецот и се надева дека неговото искуство во германската и италијанската елита ќе придонесе за зголемувањена квалитетот на тимот.

Би можело да ве интересира

Тодор Тодороски промовиран во Сумгајт

Андерлехт го купува Дарко Чурлинов

Марио Илиевски стрелец за Кишварда

Брентфорд ќе го доведе данското фудбалско чудо

Ибраими: Најважна е победата на Струга ТЛ, се радувам и за головите

Фудбалерот на Малме ја пропушти венчавката поради натпревар, го заменил неговиот брат