Азаренка го одбрани трофејот и првото место

Викторија Азаренка го одбрани трофејот од Мелбурн кој го освои минатата година и првото место на ВТА листата.

Во финалето на Австралијан Опен ја совлада Кинеската Ли На со 2:1 во сетови 4:6, 6:4, 6:3 по 160 минути игра.

Во многу чуден меч, Кинеската отвори подобро го доби првиот сет, но потоа дојде до пресврт.

Ли го изгуби вториот сет, а во третиот сет при водство од 2:1 во гемови за Ли, натпреварот го прекина традиционалниот огномет и се чини дека овој прекин лошо влијаеше на кинескињата.

Во продолжение таа повторно ја повреди ногата при што силно удри со главата од подлогата. Продолжи но го загуби третиот сет.

Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери