Аршавин: Во сите индивидуални спортови има допинг

Од:

Легендарниот руски фудбалер Андреј Аршавин е шаренолик на и надвор од теренот. Во ноември 2018 година, тој го одигра својот последен професионален натпревар. 38-годишниот граѓанин на Санкт Петербург ги споделува своите ставови за различни теми во својата книга „555 прашања и одговори за жените, парите, политиката и фудбалот“.

– Мислам дека жените и мажите се тотално различни суштества. Ако имав авторитет, би им забранувал на жените да возат, ќе ги земав нивните дозволи. Јас би го сторил тоа без размислување, вели скандалозно Андреј, кој е разведен.

Аршавин во повеќе наврати беше во фокусот на вниманието на медиумите по прекумерно пиење и разуздан живот. Медиумите потсетија дека при напуштањето на стриптиз-клуб, Русинот имал две девојки под рака. Во друг случај, кога си заминувал од клуб, тој краде коњ за да им избега на папараците. На социјалните медиуми има и скандалозно видео со рускиот модел Олга Семенова.

– Жените треба да бидат високи, стројни, стегнати и со мали задници. Градите не ме интересираат. Не ми е грижа за бојата на косата. Стилот и манирите се важни, тој ја опишува својата идеална жена.

Аршавин се осврна и на сите индивидуални спортови: „Според мене, во сите индивидуални спортови има допинг. Едноставно е невозможно без допинг“.

Повеќе од еднаш, Андреј имал конфликти со новинари и фанови. Сепак, во историјата остануваат запишани неговите 165 погодоци и над 200 асистенции.

Би можело да ве интересира

Ето официјално се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

Ќе се основа Агенција за анти-допинг

А1он

Неста Картер повторно позитивен на допинг

(ВИДЕО) Стравотна сцена: фудбалер се нафрли на судијата, го гонат за обид за убиство

ФИФПРО предлага четиринеделна пауза меѓу две сезони

Ана Ололовска