Аргентина и Италија ќе играат во чест на папата

Од:

Фудбалските репрезентации на Италија и Аргентина се договорија да одиграат пријателски натпревар во чест на поглаварот на Римокатоличката црква папата Францис.

Италијанската фудбалска федерација соопшти дека повеќемесечните преговори за овој дуел завршија со согласност дуелот да се одигра на 14 август на „Олимпико“ во Рим.

Папата кој е голем фудбалски навивач на Аргентина ќе приреди прием во Ватикан за двете екипи.

Ова ќе биде прва средба на двете репрезентации по пауза од 12 години. Последната се играше 2001 година исто така во Рим кога победи Аргентина со 2:1.

Би можело да ве интересира

Меси спие со трофејот од СП

(ВИДЕО) Избегната трагедија: Меси ќе настрадаше само што пристигна во Буенос Аирес

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Светските прваци ја донесоа титулата во Аргентина: Спектакулрен пречек во Буенос Аирес

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Аргентинските навивачи со тенк на улица го чекаат натпреварот со Хрватска

ВИДЕО: Меси ја однесе Аргентина во четвртфинале и дуел со Холандија

Катерина Павлова-Николовска