Анадолу Ефес последен патник на Ф4 во Евролигата

Од:

Екипата на Анадолу Ефес е последниот учесник на завршниот „Фајнал фор“ турнир во кошаркарската Евролига.

До големиот успех турскиот тим стигна по вечерашниот триумф над Барселона со 80:71 во мајсторката од четвртфиналето. Така, Ефес со вкупни 3-2 во победи избори учество на Ф4 од елитното натпреварување.

Покрај Анадолу Ефес, Турција ќе има уште еден претставник на завршниот турнир. Тоа е тимот на Фенербахче.

Покрај нив за европскиот трон ќе се борат и екипите на Реал Мадрид и ЦСКА Москва.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Светските кошаркарски шампиони се вратија дома

Скола: Дојдов тука да играм и го правам токму тоа

Коле се пожали: Не е фер еден тим да има два дена одмор, а другиот да има само еден

Аргентина ја елиминираше Франција и ќе спори за титулата на Светското

Србите подобри од САД во Кина

Второ место за МЗТ на турнирот во Романија

Ана Ололовска