Запленети рекордни 12 тони хашиш во Бугарија

Од:

Бугарската полиција пронајде и одзема рекордни 12 тони хашиш во едно складиште близу Софија, соопшти директорот на Одделот за борба против организиран криминал, Станимир Флоров.

Хашишот е се потекло од Мароко и е рекродна количина на одзмена дрога во Бугарија. Пратката била наменета за пазарот во Холандија и во Белгија и е вредна 450 милиони долари.

Пакетите со дрогата, како што покажува и фотографијата на Ројтерс, биле фрлени од бродот во Црно море кај бугарската обала и биле извлечени од рибари.

„Пакетите биле сокриени во складиште во местото Мировијан, близу Софија“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Бугарија

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он

Гужви за влез во Бугарија: Се чека по два часа, се пропуштаат само по неколку возила

А1он

Измамничка од Бугарија се обидела да земе пари од две жени од Куманово и Свети Николе

Десет патници се повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија