Задолжителен ковид тест за децата од четири до 11 години за патување со авион во Грција

Од:

За патување со авион во внатрешноста на Грција, децата од четири до 11 години потребно е да имаат негативен резултат од направен тест за домашна употреба, односно селф тест.

Во рамките на новите мерки што стапија вчера во сила, од Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција објаснуваат дека од денеска селф тестот е задолжителен за децата од четири, а не од петгодишна возраст како што беше првично соопштено.

Согласно новите здравствени протоколи за патување со авион кон сите дестинации во Грција, сите патници со наполнети 12 години потребно е да имаат сертификат за вакцинација со поминати 14 дена, да имаат потврда за прележан Ковид-19 во изминатите шест месеци или негативен рапид тест направен 48 часа пред патувањето.

За странските туристи, како што соопштија од Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, важат истите правила и истите документи што се потребни и за влез во земјата, доколку сè уште се валидни во моментот на патување со авион кон некоја грчка дестинација.

Паралелно, маската е задолжителна и на аеродромите и за време на летовите, а во случај патникот да не носи маска, нема да му биде дозволен влез во авион.

Би можело да ве интересира

Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

А1он

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он

Речиси шест милијарди дози на вакцини против Ковид се веќе аплицирани низ целиот свет

А1он

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он

Од 1 октомври влез во Ватикан само со здравствен сертификат за Ковид-19

А1он

Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

А1он