Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ со вонредно обраќање до граѓаните на Србија во врска со денешните настани на Косово. Тој потврди дека убиените се Срби од Косово, од кои двајца се убиени со снајпер. Двајца од убиените се од Косовска Митровица, рече Вучиќ и изрази сочувство до семејството на убиениот косовски полицаец. Негираше дека се работи за униформи од војската или полицијата на Србија како и дека оружјето било од Србија. Според него, се е монтирано со оглед дека за еден час и дваесет минути косовската полиција успеала да собере над 400 специјалци, со подготвени дронови, а КФОР ги затворил сите гранични премини.

„Ова е еден од најтешките денови за нашата земја, им се извинувам на граѓаните што не зборував порано, како што знаете од 1999 година немаме директна контрола и моравме да истражиме што се случи за да можеме да им кажеме на народот вистината и подгответе го теренот за одлучување. Имено ќе зборувам само за тоа што се случило, а потоа ќе дадам оценка. Синоќа околу 2h 46 минути група Срби поставија два камиони како барикади во Бањска на север на Косово, потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, а потоа доаѓаат до конфликтот, во тој конфликт загина полицаецот Африм Буњаку, а уште едно лице е рането. Во 8 часот и 57 минути се затворени административните премини Јариње и Брњак , судирот се уште трае. Албанците во 10:15 часот објавија дека 4 српски општини се зона на антитерористичка операција. Иако многу пати зборувавме за тоа, иако предупредив и во Брисел и во Њујорк дека тоа може да се случи, малку луѓе слушаа“, рече Вучиќ.

„Срби од Косово, а не луѓе од централна Србија, тоа е бунт на Косово и Метохија, не сакајќи повеќе да го трпат теророт на Курти. Од 3 ноември, кога Курти го смени командантот на северниот регион, Ѓуриќ, тие ја користат косовската полиција 62 пати против Србите, и над 40 потези насочени кон Србите“, посочи Вучиќ и рече дека никако не го оправдува убиството на албанскиот полицаец.

Според претседателот, десетици Срби биле целосно опколени за повеќе од еден час и врз нив се случил брутален напад, според него координиран од КФОР.

„Тие му дадоа карт бланш на Курти да се справи со терористите. Според информациите што ги имаме досега двајца се тешко ранети, тројца се убиени, а имаме и информации дека е убиено и четврто лице. Пресретнавме разговор што албанската полиција прави, чекаме докази за тоа што работела албанската полиција“, рече Вучиќ и додаде дека не сакале да му помогнат на едно лице и затоа животот му е во опасност, за што има аудио снимки.

„Користеа снајпери и за напади врз приватни куќи, каде што имаше стари луѓе во куќата. Зошто овие лица дојдоа во манастирот Бањска? Објавија видео од Нагорно Карабах, фалејќи се како убиле терорист. Важно е вината за убиството на полицаецот да се префрли на Белград. Сакаат да објаснат дека се пренесува оружје преку српската црква. Тоа е ноторна лага. Секој нормален човек ќе го осуди убиството“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Јокиќ, Пикси, академици и доктори: Над 2.000 познати се потпишаа за „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“

Предраг Петровиќ

Вучиќ: Просечната плата ќе биде 1.400 евра

Предраг Петровиќ

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

Пукање на Бит Пазар, уапсен е пиштолџијата

Пукање во центарот на Брисел: Четири лица се повредени

Горан Наумовски