Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус е во Србија, многу сум уплашен

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази загриженост поради снабдувањето со вакцини против Ковид-19.

Тој за ТВ Прва истакна дека разговарал со светските пријатели за набавка на нови количества вакцини.

– Денес е потешко да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје, изјави српскиот претседател.

Вучиќ очекува денеска да бидат вакцинирани 50.000 луѓе.

– Во светот сме деветти, но мислам дека можеме да бидеме дури и шести во следните три дена, нагласи Вуќиќ.

Според него, Србија водела паметна и одговорна политика по прашањето за пандемијата на коронавирусот, додавајќи дека „во спротивно ќе се загубеле илјадници животи“.

Вучиќ додаде дека Србија преку програмата КОВАКС добила нула вакцини, како и сите земји во регионот, бидејќи постои проблем во дистрибуцијата на вакцини во земјите од ЕУ токму преку таа програма.

– Добивме нула вакцини и веројатно ќе добиеме еден ден нешто. А без програмата КОВАКС набавивме 1.500.000 вакцини и ќе обезбедиме уште, нагласи српскиот претседател за ТВ Прва.

Вучиќ најави дека Србија сака да ја набави и вакцината на Астразенека.

„Сите оние кои примија вакцина, ќе добијат и ревакцина, истата која ја примиле. Ние сме сериозна земја“, рече тој.

Српскиот претседател го пофали и системот преку кој се спроведува вакцинацијата, се знае кој, каде и со која вакцина ќе биде имунизиран, како и кога е терминот за вакцинацијата.

Потсети дека Србија успеала да изгради две ковид болници во рекорден рок.

„Први по број на вакцинирани се Ниш, Кикинда, Крушевац, а Белград е петти или шести. Повеќе има мажи отколку жени. Се уште не сум одлучил кога ќе се вакцинирам. Јас би се вакцинирал со кинеската“, вели Вучиќ.

Претседателот на Србија извести и дека новиот вид на коронавирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за што бил известен министерот за здравство, Златибор Лончар.

– Патничка од Лондон, која беше негативна на PCR-тестот, го донесе тој вид, нејзиниот сопруг имаше сериозни симптоми, истакна Вучиќ за ТВ Прва и додаде дека ги испитале сите контакти на таа жена и се обиделе да ги изолираат.

– Ги следевме сите контакти, ги изолиравме и денеска можеме со надеж да кажеме дека ќе го спречиме, ако тоа ни се случи, ќе ни биде пекол. Многу сум уплашен, кажа Вучиќ, додавајќи дека вирусот е откриен на институтот Торлак.

Би можело да ве интересира

Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдени човечки остатоци кај викендичката на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Во Србија годишно од аерозагадување умираат 12 илјади луѓе, велат активистите од „Да не го давиме Белград“

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска