Во Србија формирана Обединета опозиција

Од:

Како што најавија пред шест дена членките на коалицијата Сојуз за Србија (СзС), кои кои ги бојкотираа парламентарните избори, од денеска своето заедничко опозициско дејствување го продолжуваат преку Обединетата опозиција на Србија.

Oдлуката за формирање на Обединетата опозиција денеска ја потпишаа 12 политички субјекти, меѓу кои се Демократска партија (ДС) на Зоран Лутовац, Партијата за слобода и правда (ССП) на Драган Ѓилас, Народната партија (НС) на Вук Јеремиќ, Граѓанската платформа, Демократска зедница на унгарците од Војводина, Државотворното движење на Србија, Народното движење на србите од Косово „Татковина“, Движењето за промени, Движење слободна Србија, Сојузот на синдикатите на Србија „Слога“, Шумадискиот регион и поранешниот пратеник Ѓорѓе Вукадиновиќ.

На Обединетата опозција на Србија не му пристапи движењето Двери на Бошко Обрадовиќ, кои изразија „взаемна подготвеност за соработка во борбата за слободни медиуми, регуларни изборни услови и обновување на демократијата во Србија“.

Јанко Веселиновиќ од Движењето за промени денеска изјави дека Обединетата опозиција имаат две заеднички работи – никој никогаш не соработувал со режимот на Александар Вучиќ и го почитувале Договорот со народот, поради што не излегоа на „лажните избори“.

– Денешната одлука е продолжение на соработката на овие политички организации со многу јасни цели, изјави Веселиновиќ.

Претставувајќи ја одлуката за формирање на Обединетата опозиција, тој посочи дека „Србија не е слободна земја“, односно дека „по лажните избори кои народот и опозицијата заедно ги бојкотираа, Србија станала единствената земја во Европа, која нема ниту легитимно собрание ниту влада“.

– Граѓаните денес се животно загрозени, уценети, уништени се институциите, а медиумите се заробени.

Длабоко свесни за обемот на економската и социјалната пропаст, решивме да ја формираме Обединетата опозиција на Србија со само една цел – да го смениме нестручниот, арогантниот, корумпиран режим заснован врз самоволието на еден човек и градење на демократско и слободно општество за кое ќе се бориме и ќе се избориме со сите расположиви средства на ненасилна политичка борба, која ги вклучува сите форми на граѓанска непослушност, наведе Веселиновиќ.

Тој додаде дека „свесни се за идеолошките разлики“, но оти ќе се борат за воспоставување на слободно општество и демократски поредок.

– Ги повикуваме сите политички организации кои споделуваат исти идеи и кои досега се однесувале на сличен начин во борбата против режимот на Александар Вучиќ, во наредниот период да ни се придружат, како политички партии, движења, синдикати, така и поединци, потенцира Веселиновиќ.

Би можело да ве интересира

Јокиќ, Пикси, академици и доктори: Над 2.000 познати се потпишаа за „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“

Предраг Петровиќ

Неколку училишта и некои институции во Белград утринава добија дојави за поставени бомби

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Дојави за бомби во неколку белградски училишта

Состојка опасна за црниот дроб и белите дробови е пронајдена во чај од Хрватска направен од листови нане од Србија

Катерина Ѓуровски

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески