Во Србија 2.000 медицински работници на боледување поради коронавирус

Од:

Во Србија од досегашниот најсилен врв на коронавирусот десеткуван е здравствениот персонал, како во институциите во ковид-системот, така и во оние во кои се згрижуваат само не-ковид пациенти, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Министерството за здравство соопшти дека поради инфекција со коронавирусот 2.000 здравствени работници во моментов не работат, од кои 29 се на болничко лекување, а останатите се во изолација, односно на домашно лекување.

Професорот д-р Владимир Ѓукиќ, директор на КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“, за „Новости“ изјави дека во оваа болница од 64 медицински сестри на хируршкиот оддел, дури 22 се болни.

-Една третина од медицинските сестри се болни од ковид, но за среќа симптомите се благи. Во понеделникот и двајца лекари од ова одделение пријавиле инфекција – изјави проф. Ѓукиќ.

Според него, скоро 90 медицински сестри, од кои 700 на ниво на целиот Клинички болнички центар во Белград, имаат ковид.

Во Србија постојат стравувања од зголемување на бројот на заболени поради почетокот на второто полугодие во образовниот систем.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ-Орбан: Унгарија и Србија може да сметаат една на друга

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Од 300 денешни дојави за бомби во српските училишта, 224 биле лажни

Ландов

Србија се усогласи со санкциите на ЕУ кон Белорусија во врска со инвазијата на Украина