Во Соборната црква во Белград започна погребната литургија за патријархот Иринеј

Од:

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

dobivaj vesti na viber

Литургијата ја служи митрополитот дабробосански Хризостом, со сослужение на епископот шумадиски Јован, крушевачкиот Давид и нишкиот Артемије. Верниците можеа да му оддадат почит на патријархот.

По литургијата, телото на покојниот патријарх Иринеј ќе биде пренесено во Храмот „Свети Сава“ во Врачар. Патријархот ќе биде погребан утре во криптата на храмот „Свети Сава“.

Би можело да ве интересира

Погребан српскиот патријарх Иринеј

Катерина Павлова-Николовска

Во тек е погребот на Иринеј во Белград, лекарите го нарекоа „ голем епидемиолошки ризик“

Катерина Павлова-Николовска

Митрополитот Хризостом ќе претседава со Синодот на СПЦ до изборот на нов патријарх

Жарко Настоски

Вучиќ: Патријархот Иринеј е во тешка состојба, лекарите се борат за неговиот живот

Жарко Настоски

Патријархот на СПЦ Иринеј позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ не оди Црна Гора за Бадник: Не сакам да му дадам алиби на црногорскиот режим

Предраг Петровиќ