Во тек е погребот на Иринеј во Белград, лекарите го нарекоа „ голем епидемиолошки ризик“

Од:

Во Храмот Свети Сава во Белград почна погребната церемонија за патријархот на СПС Иринеј. Во тек е литургијата, служи митрополитот добробосански Христозом. Телото е поставено во централниот дел на храмот, присутни се сите владици и 16 свештеници. Телото како и вчера е покриено за стаклен капак. На погребот како што е предвидено ќе зборуваат и српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

Илјаднци луѓе и во текот на ноќта и утрово доаѓаат да се простат од Патријархот. Поради ова епидемиологот Предраг Кон, погребот го нарече „епидемиолошки ризик“. Тој зборуваше на државната РТС и рече дека му е должност да каже дека ваков собир воопшто не е препорачлив во моментов дека настанот е епидемиолошки неприфатлв, но оти е нешто што не може да се забрани. Тој ги повика сите кои одат на погребот строго да ги почтуваат мерките. На почтување на мерките повика и СПЦ и градоначалникот на Белград.

Би можело да ве интересира

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

Катерина Павлова-Николовска

Србија ќе воведува ковид сертификати за во ресторани, кафулиња, ноќни клубови

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија се повеќе барања за воведување ковид пропусници

Брнабиќ: Обврзната вакцинација на лекарите ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права

И во земјите од регионот наставата почна со физичко присуство