irinej

Регион

Погребан српскиот патријарх Иринеј

А1он
Во криптата на храмот Свети Сава во Белград, денеска беше погребан поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј.Погребната литургија и опело служеше митрополитот Дабро-Босански Хризостом,
Регион

Во тек е погребот на Иринеј во Белград, лекарите го нарекоа „ голем епидемиолошки ризик“

А1он
Во Храмот Свети Сава во Белград почна погребната церемонија за патријархот на СПС Иринеј. Во тек е литургијата, служи митрополитот добробосански Христозом. Телото е поставено
Регион

Во Соборната црква во Белград започна погребната литургија за патријархот Иринеј

А1он
Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во
Регион

Митрополитот Хризостом ќе претседава со Синодот на СПЦ до изборот на нов патријарх

А1он
По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на
Регион

Вучиќ: Патријархот Иринеј е во тешка состојба, лекарите се борат за неговиот живот

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека патријархот на Српската православна црква Иринеј е „во тешка здравствена состојба, но дека, фала му на Бога, е
Регион

Патријархот на СПЦ Иринеј позитивен на Ковид-19

А1он
Патријархот на Српската православна црква, Иринеј е позитивен на Ковид-19 потврди СПЦ на официјалната странција. Иринеј е без симптоми, но е хоспитализиран и се наоѓа
Регион

Вучиќ не оди Црна Гора за Бадник: Не сакам да му дадам алиби на црногорскиот режим

А1он
Јасно ви е дека во Црна Гора ѕа Бадник нема да одам, иако таа посета ја подготвувавме, кажа престедателот на Србија Александар Вучиќ по утринската