Митрополитот Хризостом ќе претседава со Синодот на СПЦ до изборот на нов патријарх

Од:

По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на нов патријарх ќе претседава митрополитот Дабробосански Хризостом.

Ова денеска било решено на седница на Синодот на Српската православна црква, што се одржа во седиштето на Патријаршијата.

За администратор на Белградско-карловачката архиепископијата е избран епископот Шумадиски, Јован, соопшти Српската православна црква.

Литургија за упокојување ќе се служи во недела во црквата Свети Сава, а телото на патријархот Иринеј ќе биде погребано во крипта на Храмот.

Би можело да ве интересира

„Благодарам што го помагате нашето јавно здравје“, Заев ги стави вакцините во честитката за Свети Сава

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

Жарко Настоски

Лајчак: Размената на територии меѓу Србија и Косово би била „многу опасна“

Во Белград свечено отварање на споменикот на Стефан Немања, висок 24 метри и тежок 80 тона

Ана Ололовска

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Ана Ололовска

Министерството за туризам на Грција не потврдува дека со Србија бил постигнат договор за патување и за сертификатот за вакцинација

Ана Ололовска