Митрополитот Хризостом ќе претседава со Синодот на СПЦ до изборот на нов патријарх

Од:

По смртта на српскиот патријарх Иринеј, светиот Синод на Српската православна црква ќе ги преземе неговите патријаршиски должности, а со ова тело до изборот на нов патријарх ќе претседава митрополитот Дабробосански Хризостом.

dobivaj vesti na viber

Ова денеска било решено на седница на Синодот на Српската православна црква, што се одржа во седиштето на Патријаршијата.

За администратор на Белградско-карловачката архиепископијата е избран епископот Шумадиски, Јован, соопшти Српската православна црква.

Литургија за упокојување ќе се служи во недела во црквата Свети Сава, а телото на патријархот Иринеј ќе биде погребано во крипта на Храмот.

Би можело да ве интересира

Телевизиите „Н1“ и „Нова С“ од полноќ не емитуваат програма

Ана Ололовска

Ѓилас: Реални избори во 2023 година на сите нивоа

Ана Ололовска

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ најави враќање на воениот рок

А1он

Нема руска нафта веќе за Србија, возачите во паника

А1он

Ученикот кој го повлече столчето на наставничката во Трстеник се обидел да се самоубие

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

А1он