Вучиќ: Патријархот Иринеј е во тешка состојба, лекарите се борат за неговиот живот

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека патријархот на Српската православна црква Иринеј е „во тешка здравствена состојба, но дека, фала му на Бога, е жив“.

Вучиќ вечерва изјави дека патријархот Иринеј се наоѓа во тешка состојба.

По полициската вежба „Обрач 2020“, Вучиќ, запрашан за здравствената состојба на патријархот, кажа дека патријархот се наоѓа во „не лесна состојба“.

-Фала му на Бога, жив е. Тој беше во подобра состојба пред три часа. Сега таа ситуација е тешка. Пред 55 минути тој беше интубиран, кажа Вучиќ и додаде дека лекарите се борат за животот на патријархот.

Според Горан Стевановиќ, директор на Инфективната клиника, патријархот е во црвената зона.

-Тие се обидуваат да му направат дренажа на белите дробови, додека патријархот е интубиран, бидејќи тоа не било можно порано. Лекарите го вртеле од левата на десна страна, објасни Вучиќ.

Српскиот претседател додаде дека е тешко да се предвиди било што, освен сите да се молат на Бога.

Би можело да ве интересира

„Благодарам што го помагате нашето јавно здравје“, Заев ги стави вакцините во честитката за Свети Сава

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

Жарко Настоски

Лајчак: Размената на територии меѓу Србија и Косово би била „многу опасна“

Во Белград свечено отварање на споменикот на Стефан Немања, висок 24 метри и тежок 80 тона

Ана Ололовска

Србија трета во Европа и седма во светот по бројот на вакцинирани

Ана Ололовска

Министерството за туризам на Грција не потврдува дека со Србија бил постигнат договор за патување и за сертификатот за вакцинација

Ана Ололовска