Патријархот на СПЦ Иринеј позитивен на Ковид-19

Од:

Патријархот на Српската православна црква, Иринеј е позитивен на Ковид-19 потврди СПЦ на официјалната странција. Иринеј е без симптоми, но е хоспитализиран и се наоѓа во ковид-болница во Белград.

Иринеј пред неколку дена беше на погребот на митрополитот Амфилохије кој почина од последици на Ковид 19. Погребната церемонија и простувањето од него траеше три дена во Подгорица и Цетиње, а неговото тело беше цело време отворено. Патријархот Иринеј ја служеше литургијата.

Би можело да ве интересира

Село во Србија под полициска опсада, се трага по убиецот на семејството Ѓокиќ

Османи: Во Србија е убиен Борис Тадиќ

А1он

Кристофер Хил нов амбасадор на САД во Србија

Почина актерот Марко Живиќ, ја изгуби битката со ковид

А1он

У21: Србија продолжува со нов селектор во евроквалификациите

А1он

Ескобар: Дијалогот Белград – Приштина го води ЕУ со поддршка на САД

А1он