Во Љубљана одржан 14. антивладин протест

Од:

Во Љубљана синоќа се одржаа 14. по ред антивладини протести, а во фокусот на вчерашните демонстрации беа правата на жените.

Демонстрантите, од кои многумина беа на велосипед, минаа низ центарот на словенечката престолнина, извикувајќи пароли против владата и отидоа пред министерствата за здравство и внатрешни работи, пренесува СТА.

Пред зградата на РТВ Словенија, тие дадоа поддршка на јавниот сервис.

Некои од демонстрантите се собраа уште во текот на попладневните часови, барајќи нула толеранција за сексуалното вознемирување и насилство врз жените.

Би можело да ве интересира

Во Словенија задолжително носење маски и на отворено ако нема дистанца

Ана Ололовска

Нови мерки во Словенија: маските задолжителни секаде на отворено, ќе ги носат и учениците за време на часовите

А1он

Уставен суд: Со забраната за напуштање на матичните општини не е прекршен Уставот на Словенија

Ана Ололовска

Словенија со најголем дневен пораст на новозаразени од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Јанша: Словенија нема да биде дел од Вишеградската група

Ана Ололовска

Од денеска по влез во Словенија следи 10-дневен карантин

А1он