ВИДЕО: Во Вуковар нападнати Срби од Сомбор, полицијата гледа и не реагира

Од:

На Денот на сеќавањето, 18 ноември, четири млади момчиња го нападнале возачот на автомобил со сомборски регистерски таблички кој се движел во правец на Винковци од правец на Вуковар, на излезот од Нуштар.

Објавена е и снимка на која се гледаат млади мажи како излегуваат од автомобил со вуковарски регистерски таблички и викаат, удираат со раце и нозе во друг автомобил. Инцидентот се случил пред кружниот тек во Нуштра нешто по 10 часот наутро, во исто време кога во Вуковар почнала Колоната за сеќавање.

Се се одвивало во присуство на полицијата, а судејќи по видеото, полицијата ги пуштила напаѓачите без разговор и пријави. Сведок на нападот за portalnovosti.com изјави дека тој ден возел бавно во редица автомобили.

На спротивната лента, од правец на Винковци кон Вуковар, забележал „ауди“ со вуковарски регистрации и две млади момчиња кои од задното седиште биле излезени до половина, секој на неговата страна на прозорецот. Одеднаш, тие го смениле правецот и непрописно влегле во втората лента, онаа во која биле патниците од Сомбор и очевидецот.

„Влегоа пред мене, а зад возило со српски регистерски таблички. Потоа почнаа да гестикулираат, свиреа и удираа во тоа возило, им дадоа до знаење да застанат. Тогаш сфатив дека нешто не е во ред, поради денот кој се слави, како и поради српските регистарски таблички.

Така, како мерка на претпазливост ја вклучив камерата на мобилниот. Се гледа дека пцујат, маваат по автомобилот и го скршија ретровизорот. На видеото се гледа дека еден од нив носи црна маица со амблемот на ХОС“, изјави сведокот кој сакаше да остане анонимен.

Возачот на нападнатиот автомобил со српски регистерски таблички, откако бил удрен неколку пати, нагазил на гас и се оддалечил на 50 метри од напаѓачите. Прашање е дали нападот ќе продолжил доколку случајно на патот не се појавило полициско комбе. Од тоа возило излегол полицаец, но не реагирал на четворицата млади, туку отишол до автомобилот со српски регистарски таблички.

Интересно е и тоа што во непосредна близина на настанот имало уште едно полициско возило. Се чини дека од него излегол уште еден полицаец, но и само тој гледал како „аудито“ се врти преку целата линија и се враќа во правец на Вуковар.

Пред четворицата млади момчиња да се вратат во својот автомобил, еден од нив, оној во маица на ХОС, ги навредувал луѓето во другиот автомобил како „мамицата српска“. Возачот кој го снимил инцидентот дал изјава во полициската станица во Винковци. Му кажале дека нападнатите биле студенти од Србија кои оделе во Босна и Херцеговина.

„Во станицата исто така ми рекоа дека се откажале од гонење и приватна тужба, бидејќи како што рекоа, не сакаат да одат на суд и да бидат изложени во јавноста, исто така ми рекоа дека штетата на нивниот автомобил била и претходно. Не, навлегувам во тоа, но меѓу редови сфатив дека ништо нема да излезе од тоа и дека записникот ќе заврши во фиока“, рече сведокот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Детали за експлозијата во Загреб: Фрлил две бомби и избегал, ќе настрадаше семејство со мало дете

Катерина Ѓуровски

Во Загреб одекна силна експлозија, полицијата предупреди: „Не излегувајте надвор“

ВИДЕО: Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

Баножиќ е осомничен за предизвикување сообраќајна незгода во патниот сообраќај

Кривична пријава против Баножиќ за предизвикување сообраќајна незгода

Двајца хрватски малолетници се уапсени за тероризам