ВИДЕО: Во училиштата во Загреб почна тестирање за Ковид-19

Од:

Откако Градот Загреб неодамна понуди бесплатни антигенски тестови за коронавирусот, денеска властите во хрватскиот главен град отидоа чекор понапред и започнаа со спроведување тестови на учениците во основни и средни училишта, за да се утврди колку вирусот е присутен кај таа популација.

Во прашање е пилот-истражување во чии рамки ќе бидат тестирани и вработените во училиштата, велат здравствените власти.

„Ќе се спроведе тестирање во 15 одбрани училишта, осум основни и седум средни, а планирано е вкупно да се тестираат 180 ученици од различни класови, за да се добие различна возрасна структура, секако со претходна писмена согласност од родителите. Ќе бидат тестирани и 20 вработени кои работат со децата,“ изјави Ива Милардовиќ Штимац од Одделот за образование на Загреб.

Би можело да ве интересира

Демографија: За 10 години во Хрватска „исчезнал“ град со големина на Сплит

Ана Ололовска

Во Грција потврдени вкупно 26 случаи на новиот вид на Ковид-19

Ана Ололовска

Индија почнува со испорака на вакцини за соседните земји

Ана Ололовска

Ковид-19: Јапонија во мај почнува со масовна вакцинација на населението

Ана Ололовска

Грција започнува со издавање дигитален сертификат за вакцинација

Ана Ололовска

Роби Вилијамс во карантин – позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска