ВИДЕО: Влезот на американската амбасада во Атина во пламен, големи протести во Грција организирани од Анархистите

Од:

Во знак на поддршка на демонстрациите во САД поради смртта на Џорџ Флојд, анархистичките, левичарските и антирасистичките здруженија во државата излегоа на протест.

Инцидентите се случија пред американската амбасада што беше и крајната дестинација на протестот.

Дел од демонстрантите, млади маскирани лица ја нападнаа полицијата со молотови коктели и разни предмети, на што специјалните полициски единици одговорија со солзавец.

Инцидентите траеа кусо, по што ситуацијата се смири.

Амбасадата на САД во Атина беше под силно полициско обезбедување и во неа нема повредени.

Протестот започна од пред грчкиот Парламент.

Би можело да ве интересира

Од среда влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Ана Ололовска

Во Грција регистриран 41 нов случај на Ковид-19, од кои 26 кај туристи

А1он

Голем шумски пожар на грчкиот остров Евија

Ана Ололовска

Жителите на Евија ги избркаа српските туристи

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција најкатегорично ја осудува одлуката на Турција да ја претвори Света Софија во џамија

Ана Ололовска

Локалните власти во северна Грција загрижени дека Ковид-19 ќе се прошири кај нив од Македонија

А1он