ВИДЕО: Објавена снимка како ќе изгледа новата српска фабрика за производство на вакцини

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм објави снимка како ќе изгледа новата фабрика во Србија која ќе се гради заедно со Кина и ОАЕ.

-Наскоро почнува изградбата и на погон за производство на ПЦР тестови. Горд сум на Србија и на нејзините достигнувања во медицината, фармацијата и здравството, напиша Вучиќ.

Србија заедно со Кина и ОАЕ гради нова фабрика за производство на вакцини од Синофарм, а веќе почна со работа Торлак каде ќе се произведуваат по еден милион вакцини „Спутник“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претепа две жени на среде улица во Ниш, а потоа си влезе во своето возило

Ана Ололовска

Брнабиќ: Најголем капитален проект во Србија ќе биде железничкиот дел од Коридорот 10 до С. Македонија

Ана Ололовска

Чедомир Јовановиќ наводно пак учествувал во тепачка, вели дека не се сеќава

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Жарко Настоски

Во Србија тројца починати и 202 новозаразени, властите препорачуваат трета доза вакцина

Жарко Настоски