ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

Од:

Противниците на мерките за борба против „Ковид-19“ се собраа вечерва на плоштадот „Република“ во Љубљана. Тие скандирајќи бараат Владата да поднесе оставка. Запалија факли и почнаа да ги фрлаат кон Собранието на Словенија.


Демонстрантите, кои се собраа денеска на плоштадот „Република“ во Љубљана, имаа две барања: Промена на мерките за контрола на вирусот „Ковид-19“ во препораки и предвремени избори.


Пред протестот, организаторите повикаа на мирен собир, но инцидентот се случи веднаш штом непознато лице фрли шише кон еден од полицајците што го обезбедуваа собирот. Собраните луѓе се приближија и до влезот во зградата на Собранието. Затоа, полицијата го засили своето присуство пред Националното собрание.


Присутните запалија навивачки факли и почнаа да ги фрлаат кон Собранието на Словенија. Еден од факлите падна на настрешницата над вратата и изгоре. Полициски хеликоптер кружи над Љубљана.

Додека толпата се приближуваше кон Собранието и фрлаше факли, полицијата одговори со солзавец и ги растера. Потоа неколку пати користа водени топови. Многу демонстранти побегнаа и се повлекоа до крстосницата меѓу улиците Шубичева и Словенска, а факлите и солзавецот продолжија да летаат. Демонстрантите продолжија да фрлаат камења врз паркиран полициски автомобил.

Би можело да ве интересира

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

СЗО пандемијата со Ковид-19 ќе трае и во 2022 година

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска