Украина почна да извезува жито преку хрватските пристаништа

Од:

Украина почна да извезува жито преку хрватските пристаништа, со цел да ги прошири своите извозни рути откако нејзините пристаништа на Црното Море беа блокирани, изјави висок украински функционер. Главниот извозен пат на Украина минуваше низ нејзините црноморски пристаништа, но Киев бара алтернатива по руската инвазија минатиот февруари и одлуката на Москва да се повлече од Црноморскиот договор за жито во средината на јули.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави во Загреб на крајот на јули дека Украина и Хрватска се договориле за можноста за користење на хрватските пристаништа на Дунав и Јадранското Море за извоз на украинско жито.

„Украинското жито веќе е извезено преку хрватските пристаништа. Ние сме благодарни за оваа можност. Иако е ограничена трговска рута, таа е веќе популарна“, рече првиот вицепремиер Јулија Свириденко.

Откако Русија се повлече од договорот кој гарантираше безбеден извоз на украинско жито преку Црното Море, Киев се сврте кон своите пристаништа во Дунав. Но, Русија ги интензивираше нападите врз украинската пристанишна инфраструктура на Дунав.

Дел од житото се транспортира со железница, но украинските посредници велат дека цената на железничките пратки до европските пристаништа е многу повисока од директниот извоз преку украинските пристаништа.

Украинскиот синдикат на трговци UGA објави оваа недела дека комбинираната жетва на жито и маслодајни семиња во 2023 година би можела да достигне 80,5 милиони метрички тони, што значи дека околу 49 милиони тони би можеле да се извезат во сезоната 2023/2024. Министерството за земјоделство соопшти дека од 1 септември досега се извезени вкупно 4,5 милиони тони.

Би можело да ве интересира

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

Грижа за животните и за околината, во 44 града во Хрватска нема да има огномети за Нова Година

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен