ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Од:

Во големиот пожар што рано утринава избувна во марината во Медулин изгореа 22 пловни објекти, пожарот е ставен под контрола нешто пред 7 часот, а повредени нема, соопштија од Пулската Јавна противпожарна бригада (ЈВП) и истарската полиција.

Јавната служба во Пула потврди дека пожарот е ставен под контрола нешто пред 7 часот и дека пожарникарите успеале да спречат тој да се прошири на други пловни објекти, пренесува порталот Истра24.

Повредени нема, а сигурно е дека изгореле најмалку 22 чамци.

„Најважно е што засега нема извештаи дека има повредени во инцидентот. Пожарот е под контрола, ситуацијата се нормализира, а штом се подобрат безбедносните услови, ќе почнат истрага полициски службеници и инспекторот за противпожарна заштита“, изјави за Хина Сузана Сокач, портпаролка на полициската управа на Истар.

Полицијата добила дојава за пожар во марината Медулин во 3 часот и 55 минути, повтори таа.

Во гаснењето на пожарот во пристаништето во Медулин учествуваа и припадници на Јавната противпожарна бригада од Пула со четири возила, а во гаснењето на пожарот им се придружија и припадниците на доброволната противпожарна единица Медулин (ДВД).

Дирекцијата за цивилна заштита на Република Хрватска на Фејсбук објави дека „според добиените информации, чадот од пожарот се шири во правец на морето и нема опасност од пожар за околните објекти“.

Причината за пожарот и материјалната штета ќе ги утврдува истрага.

„Утрово околу 05:00 часот ме разбуди експлозија. Прво помислив дека ништо не експлодира кај мене, но не по неколку минути слушнав уште една експлозија, но со помал интензитет. Видов густ црн чад кој се протегаше од влезот на автокампот Медулин па се до Премантура“, напиша на Фејсбук новинарот Младен Коленко.

Како што јави ХРТ, некои жители скокнале во морето и донеле неколку чамци на безбедно.

Би можело да ве интересира

Маж и жена се убиени во Славонски Брод

Горан Наумовски

Познатиот готвач рече дека „Хрватите јадат како свињи“, Хоудек се налути: Тоа е арогантно однесување

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски

Ученик во Лика бил незадоволен од оценката, се заканил дека ќе дојде со пиштол во понеделник

Хорор во Загреб: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили, а во неговата куќа пронајдено е тело на жена

A1on

(ВИДЕО) Ужас во Хрватска: Влета во смрт, пред несреќата објавувал видео како вози 200 на час

Катерина Ѓуровски