ВИДЕО: Зеленски ги откажа сите патувања, Русите влегуваат во Вовчанск, украинските сили се повлекуваат

Од:

Украинскиот претседател ги одложи сите патувања во странство поради ситуацијата во регионот Харков, потврди неговиот портпарол. Серхиј Никифоров на Фејсбук потврди дека Зеленски наредил „сите меѓународни настани закажани за наредните денови да се одложат и да се договорат нови датуми“.

Претходно денеска Зеленски ги откажа патувањата во Шпанија и Португалија, но не наведе конкретна причина зошто. Во петокот, Москва започна нова, ненадејна копнена офанзива на регионот Харков.

Шефот на украинската полиција во регионот Харков ја опиша ситуацијата во градот Вовчанск како „исклучително тешка“. Олексиј Харковски, началникот на полицијата во Вовчанск, на Фејсбук објави дека руските сили воспоставуваат позиции во градот.

Русите од вчера тврдат дека нивните сили зазеле делови од Вовчанск и пограничното село Бухруватка. Вовчанск е стратешки важен град кој стои на патот на Русите кон Харков, вториот по големина град во Украина.

Вовчанск се наоѓа на околу 5,5 километри од границата на Украина и Русија.

Украина ги повлече силите во близина на неколку села во североисточниот регион Харков, каде руските сили напредуваат и напаѓаат населени места долж границата од минатата недела, соопшти Киев. Москва изврши ненадеен голем копнен напад врз регионот минатата недела.

„Во некои области, околу селото Луканианци и градот Вовчанск, како одговор на непријателскиот оган и нападите на копнените сили, а со цел да се спасат животите на нашите војници и да се избегнат загуби, нашите единици маневрираа и се префрлија на поповолни позиции. “, соопшти синоќа украинската армија, пренесе агенцијата Франс прес (Франс прес).

За време на двегодишната војна, двете страни најчесто го користеа јазикот на преминување на „поповолни позиции“ за да сигнализираат повлекување, пишува АФП. Главниот штаб на Украина објави дека ситуацијата „и понатаму е тешка“, но инсистираше на тоа дека неговите сили „не дозволуваат руските окупатори да заземат позиции“.

Киев испрати засилување во областа за да ги спречи Русите да се пробијат.

АФП пренесува дека некои воени аналитичари велат дека Москва можеби се обидува да ја натера Украина да ги пренасочи силите од други области на фронтот, како што е околу стратешки важниот град Касив ЈАр во регионот Доњецк, каде што Русија исто така напредува.

„Сега е најтешко во регионите Доњецк и Харков“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата