Турција разговара со ОН за истрага за убиството на Кашоги

Од:

Турција разговара со Обединети нации за истрага за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу.

– Пристигнуваат барања за меѓународна истрага, ние ги продолжуваме разговорите со ОН. Нашите очекувања се дека ништо од тоа нема да биде неопходно и дека Саудиска Арабија ќе соработува за да се дојде до одговорите, истакна Чавушоглу.

Високата комесарка на ОН за човекови права Мишел Башеле минатата недела изјави дека е неопходно да се покрене меѓународна истрага со цел да се утврди кој е одговорен за убиството на Кашоги, кој беше елиминиран во Генералниот конзулат на Саудиска аАрабија во Истанбул на 2 октомври.

Би можело да ве интересира

Пороен дожд го зафати Истанбул, едно лице почина

Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар

ОН апелира: Престанете да убивате цивили во Авганистан

А1он

ОН истражува 35 сајбер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот

А1он

Иран го предложи регионот Хавраман за светско културно наследство на УНЕСКО

Виктор Јованов

ОН: Истражуваме најмалку 35 случаи на сајбер напади од Северна Кореја