kasogi

Свет

ОН потврдија дека саудиски службеник се заканил на експертка што ја водеше истрагата на Кашоги

А1он
Независната експертка Агнес Каламард, која ја водеше истрагата за убиството на новинарот Џамал Кашоги, на состанок во Женева рече дека висок саудиски службеник и се
Свет

Висок саудиски претставник упатил смртни закани кон независниот истражител на ОН за убиството на Кашоги

А1он
Висок саудиски претставник упатил смртни закани кон независниот истражител на ОН, Анес Каламар, која го истражува убиството на новинарот Џамал Кашоги. Во интервју за Гардијан,
Свет

Го осудуваме убиството на Кашоги и бараме истрага, порача британскиот премиер Џонсон

А1он
Велика Британија го осуди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и бара да се спроведе целосна истрага за причините на неговата смрт, изјави денеска премиерот
Свет

Репортери без граници поднесе тужба против саудискиот принц поради убиството на Кашоги

А1он
Организацијата Репортери без граници поднесе тужба во германското Јавно обвинителство против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и други високи владини претставници за убиството на новинарот
Свет

Американците во небрано – тврдат дека Салман нарачал да се убие новинарот Кашоги, а не презеле ништо против саудискиот принц

А1он
Истражителката за човековите права на ОН, Агнес Каламар, денеска изјави дека е „крајно опасно за САД де факто владетелот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман,
Свет

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

А1он
Саудиска Арабија синоќа го демантираше извештајот објавен од САД дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го одобрил убиството на новинарот на Вашингтон пост, Џамал Кашоги
Свет

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

А1он
Саудискиот принц Мухамед бин Салман го одобрил, а можеби и го нарачал убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година, според извештај на американското
Свет

Во Истанбул почнува судски процес поради убиството на Џамал Кашоги

А1он
Во Истанбул денеска почнува судски процес во отсуство на дваесетмината Саудијци, кои се обвинети за вмешаност во убиството на саудискиот дисидент и новинар Џамал Кашоги
Свет

Семејството на новинарот Кашоги им прости на убијците

А1он
Семејството на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги соопшти дека им простува на неговите убијци. „На оваа благословена ноќ од благословениот месец, се сеќаваме на Божјата
Регион

Истанбулското обвинителство подигна обвиненија против 20 лица поради убиството на Кашоги

А1он
Обвинителството на Истанбул подигна обвиненија против 20 лица осомничени поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во октомври 2018 година. Против 18 Саудијци покренато е