Турција продолжува со спорните активности во источното Средоземје

Од:

Турција потврди дека ќе продолжи со сеизмолошки истражувања со својот брод „Оруч Реис“ во спорните води на источен Медитеран до 4 ноември, што дополнително ќе ги затегне односите со Грција и Кипар.

Грција и Турција, обете членки на НАТО, не успеваат да го надминат спорот околу правото на експлоатација на фосилни горива во источниот Медитеран, во реони што Грција и Кипар ги сметаат за дел од нивниот континентален гребен.

По неодамнешниот самит на ЕУ свикан на барање на Кипар, беше објавено дека ЕУ ќе ја казни Турција ако продолжи да спроведува провокативни операции во регионот за кои право имаат и Грција и Кипар.

Би можело да ве интересира

Грчката претседателка Сакеларопулу: Ќе биде потребно време да се урнат стереотипите што произлегуваат од родовата нееднаквост

Жарко Настоски

Утре генерален штрајк во Грција, денеска прекин на работа на контролорите на летање

Ана Ололовска

Семејното насилство е најзастапен облик на насилство врз жените во Грција

Ана Ололовска

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски