Телефонски разговор Мицотакис – Гранди

Од:

Важноста на програмата за релокација на деца бегалци без придружба од Грција во европските земји, ја истакнал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на телефонскиот разговор со Високиот комесар за бегалци на ОН, Филипо Гранди, јави дописничката на МИА од Атина.

Од кабинетот на Мицотакис соопштија дека грчкиот премиер, исто така потенцирал дека е особено важно во конкретната програма, што се спроведува во соработка со Европската комисија, да учествуваат што е можно повеќе земји – членки на ЕУ.

Гранди, за време на телефонскиот разговор ја изразил неговата поддршка до грчката влада за начинот на кој управува со пандемијата со новиот коронавирус

Би можело да ве интересира

Негативни тестовите на српските туристи на грчкиот остров Евија

Ана Ололовска

Пожар во предградие на Атина, превентивно евакуирано СОС детското село

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повредени шест полицајци и уапсени девет лица во вчерашните протести во Атина

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го усвои законот за собири, инциденти пред законодавниот дом

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нереди во Атина, демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели

Горјан Грнчаровски

Грчки медиуми ги вратија парите добиени од владата за информативна кампања за коронавирусот

А1он