Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека доколку оваа година не биде постигнат правно обврзувачки договор меѓу Косово и Србија, односите меѓу двете земји ќе влезат во опасна зона и ќе доведат до дестабилизација во регионот.

– Сакаме веднаш и засекогаш да ги разјасниме нашите односи како држава со држава, што може да се постигне само преку дијалог со јасни рокови, прецизни цели, гаранции и меѓународна поддршка од САД и ЕУ. Не се сомневам дека доколку оваа година не се постигне правно обврзувачки договор меѓу Косово и Белград, тогаш ќе влеземе во опасна зона на односите, кои можат да го дестабилизираат целиот регион, истакна Тачи на отворањето на конференцијата „Гласот на народот“ во Приштина.

Тој нагласи дека ситуацијата и последните случувања воопшто не се ветувачки и работите не се движат во позитивен правец.

Би можело да ве интересира

Уапсен Србин осомничен за воени злосторства на Косово

Татјана Ташкова

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

Дармановиќ: СПЦ се плаши од губење на монополот

Курти го повика Демократскиот сојуз на Косово да се обедини со ВВ за претстојните избори

По Харадинај и Јакуп Красниќи повикан од Специјалниот суд во Хаг

САД му честитаат на Харадинај за одлуката да се јави на суд