Кинескиот претседател Џипинг денеска во Србија

Од:

Србија со големо политичко внимание ја чека дводневната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг, кој пристигнува попладнево и ќе биде пречекан со највисоки државни почести и внимателно испланирана програма.

Подготовките за пречекот и престојот на шефот на кинеската држава се детално разработени, а главната улога на домаќин ќе ја има српскиот претседател Александар Вучиќ.

Авионот на кинескиот претседател во српскиот воздушен простор ќе го пречекаат МИГ на Вооружените сили на Србија (САФ) и ќе го препратат на крајот на посетата, при што за неговата безбедност ќе се грижат 3.400 полицајци.

Кси Џинпинг на аеродромот Никола Тесла го очекува почесната гарда на вооружените сили, а за време на церемонијата на пречекот, заедно со изведбите на националниот фолклор, на голем видео ѕид ќе биде испишана и порака до кинескиот претседател. Покрај автопатот кон Белград и по централните градски улици беа поставени кинески и српски знамиња, а на надвозниците беа испишани пораки за добредојде.

Свечен официјален прием со највисоки почести ќе следи утре претпладне пред Палатата Србија, а за време на средбата на делегациите на двете земји се очекува да бидат потпишани триесетина билатерални договори. Најавено е дека Си Џинпинг доаѓа со придружба од дури 400 политички функционери и бизнисмени.

Во рамките на подготовките за доаѓањето на Си Џинпинг, Вучиќ во понеделникот се сретна со кинескиот амбасадор во Белград, Ли Минг.

Тоа ќе биде втора посета на шефот на кинеската држава на Србија во последните осум години.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди Кина

НАТО и се закани на Кина

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

Адидас истражува случај на корупција во Кина, проценет на стотици милиони евра

A1on

Силно невреме во Белград, паѓа град со големина на орев, дождот ги поплави улиците

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна