Словенија забрани пластични производи за еднократна употреба

Од:

Во Словенија од вчера забранета е употреба на повеќето пластични производи за еднократна употреба.

Чаши и чинии за еднократна употреба, пластични садови, сламки, како и пакување за брза храна и кутии од стиропор ќе бидат повлечени од пазарот.

Пластичните производи што немаат алтернатива, како влажни марамчиња, пластични филтер за цигари и тампони ќе продолжат да се продаваат. Но, тие мора да имаат посебна ознака за да ги информираат потрошувачите за штетата што ја предизвикуваат врз природата, како и начините за нивно рециклирање.

Би можело да ве интересира

Смртни закани за словенечкиот премиер Јанез Јанша

Катерина Павлова-Николовска

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на РТВ Словенија поднесе оставка