Словенија назначи министер за дигитализација

Од:

Словенија избра нов министер во владата на Јанез Јанша, а на предлог на премиерот, Парламентот го потврди Марко Борис Андријаниќ за таа позиција, кој ќе ја предводи новоформираната владина служба за дигитална трансформација.

Андријаниќ, 38-годишен адвокат, со магистратура по јавна политика од Оксфорд, има меѓународно искуство и знаење, работел во „Убер“ и на разни проекти во Белгија, САД, Естонија и други земји.

За предлогот на премиерот, кој сака да ја забрза дигитализацијата во која Словенија заостанува, гласаа 46 пратеници, додека 45 беа против.

– Дигитализацијата ја гледам како тимски спорт, во неа мора да биде вклучена целата политика и целото општество, рече Андријаниќ во презентацијата пред пратениците.

Дигитализацијата е еден од приоритетите во програмата за обновување и издржливост на Словенија, која треба да добие грантови од 1,8 милијарди евра и 705 милиони евра поволни кредити од истоимениот фонд на ЕУ.

Во програмата веќе одобрена од Европската комисија, Словенија ќе намени 42,4 проценти од вкупните средства за „зелената трансформација“, а 21,4 проценти за реализација на дигиталните цели.

Би можело да ве интересира

Јурова бара деблокирање на средствата за словенечката новинска агенција СТА

А1он

Словенечкиот Парламент отфрли воведување казна за „недолично однесување“

А1он

Словенците преговараат со „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19

А1он

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид потврди и за работа од дома

Ана Ололовска

Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

А1он

ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

А1он