Словенија доби нова авиокомпанија

Од:

Во Словенија е основана нова авиокомпанија наречена „СаутИст Ерлајнс“ (SouthEast Airlines), објави денеска авио-порталот Сиера5, додавајќи дека превозникот првично ќе нуди чартер летови користејќи ја флотата Ербас А320.

„СаутИст Ерлајнс“ ќе се фокусира на пазарите на Европската унија, а првиот комерцијален лет е планиран за почетокот на јуни, пренесува агенцијата СТА.

Компанијата ќе започне со работа со еден авион од економска класа, со 180 седишта, а се очекува оваа година да додаде и Ербас А320.

Првично, „СаутИст Ерлајнс“ има намера да ангажира три до четири екипажи за првиот авион, што е околу 35 вработени, заедно со персоналот на копно. Првенствено ќе работи во Југоисточна Европа, фокусирајќи се на Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Грција и Турција.

Засега е непознато дали „СаутИст Ерлајнс“ може да стане новата национална авиокомпанија на Словенија. Земјата нема национална авиокомпанија откако „Адриа ервејс“ банкротираше.

Би можело да ве интересира

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

Жарко Настоски

ВИДЕО: Човек се обиде да влезе во зградата на словенечкиот парламент со моторна пила

Ана Ололовска

Јанша свесно крева прашина за да не одговара за нарушувањето на медиумските слободи во Словенија, пишува „Зидојче цајтунг“

Жарко Настоски

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на 11-дневно целосно затворање

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасен пад на Планица, норвешкиот ски-скокач Даниел-Андре Танде е во кома

Жарко Настоски