Радев: Решението на Македонија за бришење на бугарските клубови е немоќ и паника

Од:

Одлуката на властите во Северна Македонија да го избришат бугарскиот клуб во Битола е израз на немоќ и паника. Ова го изјави претседателот Румен Радев пред почетокот на состанокот на Европскиот совет во Брисел.

„Ова одекнува многу лошо во ЕУ. Оваа одлука е израз на паника и немоќ, бидејќи властите во Република Северна Македонија мора конечно да признаат дека има македонски Бугари и бугарско присуство во Северна Македонија не од сега, туку со векови. – од 1300 години. И бришењето на имињата на бугарските клубови нема да ја избрише цврстата определба на Бугарија и нашите европски партнери, Република Северна Македонија, да ги вклучи Бугарите во уставот“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Љупчо Георгиевски обвинет за ширење омраза: Претседателот на клубот во Битола ги навредил чувствата на Македонците

Орце Костов

Милков: Затворањето на бугарските клубови ја зголемува тензијата, не знам дали Македонија е свесна за тоа

Орце Костов

„Цар Борис трети“ избришан од Централен регистар

Орце Костов

И името Цар Борис III пред бришење: Бугарскиот клуб доби негативно мислење од комисијата

Ана Ололовска

Комисијата за употреба на историските имиња утре ќе има седница за бугарскиот клуб „Цар Борис III“

Ана Ололовска

Бугарско МНР: Македонија ги крши основните принципи на ЕУ за слободно здружување

Орце Костов